دسته بندی: فوتبال ايران تاریخ: ۰۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰
سایز متن:
+ -

 نفت تهران و ذوب آهن اصفهان دوشنبه دیدار پایانی جام حذفی باشگاههای کشور را برگزار می کنند. 

به گزارش کاپ، تیم های فوتبال نفت تهران و ذوب آهن در شرایطی مقابل هم قرار می گیرند که ذوب آهن پیش از این دو بار فاتح جام حذفی شده است اما نفت تاکنون به این افتخار دست نیافته و این اولین حضور نفت در فینال این مسابقات است.

دو تیم در هفته بیست و ششم لیگ برتر مقابل هم قرار گرفته اند که ذوب آهن موفق شد با نتیجه(5-3) نفت را شکست دهد.

 

 

نتایج 5 بازی اخیر دو تیم در لیگ

در مسابقات لیگ برتر ذوب آهن سیزده هفته متوالی مسابقات خود را با شکست به پایان رساند و در این مدت 9 برد و 4 تساوی کسب کرد تا با 52 امتیاز در جایگاه چهارم لیگ قرار گیرد. نفتی ها هم با 58 امتیاز در حالی در رده سوم لیگ قرار گرفتند که تنها به یک برد در هفته آخر نیاز داشتند تا قهرمان لیگ شوند. نتیجه 5 دیدار آخر دو تیم در لیگ چنین بود:

ذوب آهن(5-3) نفت                       ذوب آهن(5-3) نفت                     

نفت(2-0) ملوان                          فولاد(0-2) ذوب آهن                    

پدیده(1-2) نفت                             ذوب آهن(2-0) نفت مسجدسلیمان          

نفت(1-0) صبا                             ذوب آهن(2-0) ملوان

تراکتورسازی(3-3) نفت                 پدیده(0-0) ذوب آهن

 

 

 

 

تاریخچه دیدارهای ذوب آهن و نفت؛ ذوب آهن(6-2) نفت

تیم های ذوب آهن و نفت اولین بار در هشتم آذر 1389 در لیگ برتر به مصاف هم رفته اند. این دیدار با دو گل به سود ذوب آهن خاتمه یافت. مسابقه برگشت در تهران هم(2-1) با برتری ذوب آهن به پایان رسید. در فصل 91-90 هم ذوب آهن تنها یک امتیاز به نفت واگذار کرد تا این که در هفته هفتم لیگ 92-91 نفت با یک گل پیروز شد.در این دیدار سوشا مکانی یک پنالتی اصفهانی ها را در واپسین دقایق بازی گرفت. بازی برگشت هم با یک گل به سود زردپوشان خاتمه یافت و پس از آن سه دیدار بعدی دو تیم به سود ذوب آهن خاتمه یافت. دیدارهایی که یکی از آن ها در جام حذفی برگزار شد. با تساوی دو تیم در بازی رفت لیگ 94-93 و برد(5-3) ذوب در بازی برگشت، تعداد مصاف های دو تیم به 10 رسید که در این رقابت ها ذوب آهن 6 بار و نفت 2 بار به پیروزی دست یافته اند. 15 گل برای ذوب آهن و 9 گل برای ذوب آهن در این دیدارها به دست آمده است.

 

 

نگاهی به غایبان دو تیم

هر تیم تنها یک محروم دارد. قاسم دهنوی بازیکن محروم ذوب آهن است و وحید حمدی نژاد هم غایب نفت است که نمی تواند تیم خود را همراهی کند.

 

 

جام حذفی ایران از ابتدا تاکنون

اولین دوره جام حذفی ایران در فصل 55-54 برگزار شد که تیم ملوان با برتری(4-1) مقابل تراکتورسازی قهرمان شد. این دیدار در ورزشگاه امجدیه برگزار شد. دوره دوم در فصل 57-56 برگزار شد که تاج تهران با برتری(2-0) مقابل هما فاتح این رقابت ها شد. این رقابت ها پس از انقلاب و تا فصل 66-65 برگزار نشد که در این رقابت ها ملوان(2-0) خیبر خرم آباد را شکست داد و قهرمان شد. در آن سال ها قوانین عجیب و غریب در مسابقات اعمال می شد. برای مثال پرسپولیس در فصل 67-66 در حالی ملوان را در فینال(1-0) شکست داد که هر دو دیدار رفت و برگشت در استادیوم آزادی برگزار شد! پرسپولیس در سال 71 هم مجددا در فینال ملوان را شکست داد. آن هم در حالی که فینال به صورت تک بازی برگزار شد و آن دیدار هم به میزبانی پرسپولیس بود. در فصل 74-73 مسابقات به صورت استانی برگزار شد و بهمن قهرمان تهران در تورنمنتی هشت جانبه سرانجام حریف تراکتورسازی شد و این تیم را شکست داد. آن هم در حالی که اشتباه محرز داور نتیجه مسابقه را تغییر داد و فدراسیون برای دلجویی از تراکتورسازی این تیم را راهی جام میلز هندوستان کرد! در فصل 76-75 هم مسابقه فینال به صورت تک بازی در شیراز برگزار شد. آن هم تنها 5 روز قبل از آغاز مسابقات جام در جام آسیا. در فصل 85-84 هم استقلال پس از قهرمانی در لیگ، بلافاصله از ادامه مسابقات جام حذفی کنار کشید تا دربی پایتخت در جام حذفی برگزار نشود. در سال های 91 و 93 هم دو فینال جام حذفی برگزار شد. زیرا فدراسیون دستور داده بود تا مسابقات به سرعت و قبل از آغاز سال نو به پایان رسد. با تمام این تفاسیر تیم های استقلال با 6 قهرمانی، پرسپولیس با 5 قهرمانی، سپاهان با 4 قهرمانی و ملوان با 3 قهرمانی پرافتخارترین تیم های این مسابقات هستند.

 

جام حذفی فصل 94-93

 

دور اول 
این مرحله با حضور 34 تیم قهرمان استان ها (قهرمان 31 استان، نماینده خرمشهر، قهرمان توابع تهران و قهرمان کیش) برگزار شد و با توجه به این که 20 تیم به مرحله دوم راه پیدا می کردند، 6 تیم با قرعه استراحت روبه رو شده و طور مستقیم به مرحله دوم صعود کردند.

 

دور  دوم 
در این مرحله 20 تیم صعود کرده از دور اول با یکدیگر کردند تا سرانجام 10 تیم به مرحله سوم راه یابند.

 

دور سوم 
در این مرحله 10 تیم صعود کرده از مرحله دوم با 24 تیم لیگ دسته اول و 28 تیم دسته دوم، 62 تیم را تشکیل دادند. دو تیم با قرعه استراحت روبه رو شده و 60 تیم با یکدیگر بازی کردند و سرانجام 32 تیم به مرحله چهارم صعود کردند.

 

دور چهارم 
در این دور  32 تیم صعود کرده از مرحله سوم با یکدیگر بازی کردند و  16 تیم راهی دور بعد شدند.  این تیم ها به همراه 16 تیم حاضر در لیگ برتر مرحله یک شانزدهم نهایی را تشکیل دادند. 

 

دور پنجم

در این مرحله پرسپولیس، گل گهر و تراکتورسازی در ضربات پنالتی مقابل راه آهن، نفت مسجدسلیمان و سایپا به برتری دست یافتند. نفت تهران(1-0) شهرداری اردبیل را شکست داد و ذوب آهن در خانه استقلال خوزستان(3-2) پیروز شد.

  

 

دور ششم

مرحله یک چهارم نهایی با واقعه مهمی همراه شد که آن، حذف استقلال توسط ذوب آهن در ضربات پنالتی و با نتیجه(3-0) بود. نفت هم در ضربات پنالتی(5-3) صنعت ساری را شکست داد و پرسپولیس در ضربات پنالتی(3-2) گل گهر سیرجان را حذف کرد. به این ترتیب برخلاف پیش بینی ها، خبری از دربی پایتخت در مرحله نیمه نهایی نبود.

 

دور هفتم

در مرحله هفتم( نیمه نهایی) که در روزهای 14 و 15 آذر سال گذشته برگزار شد، پرسپولیس که از حضور تماشاگران خودی محروم بود در استادیوم خالی آزادی مقابل ذوب آهن قرار گرفت و با نتیجه(2-1) شکست خورد. پدیده هم در خانه در پنالتی ها (8-7) مغلوب نفت شد تا ذوب آهن و نفت فینالیست این بازی ها شوند.

 

 

 

 

 

 


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.