دسته بندی: فوتبال ايران ، نوستالژي ها تاریخ: ۱۵:۵۳:۲۴ ۱۳۹۴/۰۷/۴
سایز متن:
+ -

روز چهارم مهرماه 1324 باشگاهی متعلق به گروهی دوچرخه سوار تاسیس شد که در ابتدا تنها به این رشته اختصاص داشت اما اندکی بعد به یکی از مشهورترین باشگاه های فوتبال ایران مبدل شد.

به گزارش کاپ، باشگاه دوچرخه سواران در چهارم مهر سال 1324 در خیابان فردوسی تهران پایه ریزی شد. بنیانگذاران این باشگاه چند جوان نظامی، دانشجو و دوچرخه سوار بودند. این باشگاه در ابتدا فقط به ورزش دوچرخه سواری اختصاص داشت، اما با گذشت زمان فعالیت سایر رشته های ورزشی از جمله فوتبال در این باشگاه شروع شد.

 

دوچرخه ای که نماد شد

پرویز خسروانی که از خانواده سیاستمدار معروف خسروانی بود دوچرخه اهدایی محمدرضا پهلوی را سمبل این باشگاه قرارداد. پرویز خسروانی که در ان زمان ستوان یکم بود، در باشگاه دوچرخه سواران تیم فوتبالی را هم تشکیل داد. دوچرخه سواران از بازیکنان معروفی مانند علی دانایی فرد تشکیل شد و این تیم از همان ابتدا پیراهن آبی را برای خود برگزید، این تیم به تدریج قدرت خود را به نمایش گذاشت و رقیبان اصلی آن روز دوچرخه سواران، دارایی، سرباز و شاهین بودند که پیش از تشکیل دوچرخه سواران، رقابت باشگاهی در انحصار این سه تیم بود. با انحلال تیم سرباز گروهی از بهترین های این تیم راهی دوچرخه سواران شدند و از آن زمان قدرت تیم بیش از پیش شد.

اولین مربی

اولین مربی تیم دوچرخه سواران مرحوم علی دانایی فرد بود، تیم فوتبال (تور) توسط وی تشکیل شده بود و همه بازینکان آن تیم شاگردان وی بودند. پس از اینکه این تیم توانست تیم قدرتمند کارگران آبادان را شکست دهد، مورد توجه باشگاه دوچرخه سواران قرار گرفت و قرار شد از ان پس تیم (تور) با نام دوچرخه سواران و زیر نظر این باشگاه در مسابقات شرکت کند.

تغییر نام به« تاج»

دوچرخه سواران در سال 1328 به نام (تاج) تغییر نام داد. این تغییر نام در یک جلسه رسمی با حضور مردانی چون خسروانی، شیخان، جانانپور و یکی از شخصیت های سیاسی وقت صورت گرفت که از بین چند نام انتخابی، نام« تاج» برگزیده شد. در سال های ابتدایی شکل گیری تاج، این تیم پیراهن آبی می پوشید اما به مرور رنگ هایی چون سپید و حتی لیمویی نیز برای پیراهن این تیم استفاده شد.

اولین دربی

اولین دیدار رسمی تیم تاج در 15 اسفند 1328 برابر شاهین و در حضور بیش از 20 هزار تماشاگر در ورزشگاه امجدیه برگزار شد که در آن تیم تاج اولین گل و اولین پیروزی رسمی خود را به دست آورد. گل تیم دوچرخه سواران بدین ترتیب به ثمر رسید: توپی که توسط بیوک جدیکار، از روی نقطه کرنر بر روی دروازه شاهین فرستاده شد، وارد دروازه این تیم شد تا دوچرخه سواران اولین دربی خود را با پیروزی یک بر صفر پشت سر بگذارند. مسابقه ای که بعدها در قالب دیدارهای تاج- پرسپولیس / استقلال - پرسپولیس ادامه یافت.

سفری خاطره انگیز به افغانستان

اولین سفر خارجی تیم تاج در سال 1329 به کشور افغانستان بود که این تیم توانست در یک بازی دوستانه تیم ملی افغانستان را سه بر دو شکست دهد. از نکات بسیار جالب در این سفر خوابیدن نوبتی بازیکنان بر روی سقف اتوبوس بود که (هشیارنژاد) بازیکن تاج از روی سقف اتوبوس به زمین افتاد، اما بعد از 20 کیلومتر که نوبت به تغییر خواب بازیکنان بر روی سقف اتوبوس رسید، بازیکنان و راننده متوجه این اتفاق شددند. آنها در بازگشت این بازیکن را سالم در کنار جاده در حالی که به خواب رفته بود، دیدند. خاطره دیگر این مسافرت خرابی اتوبوس تیم تاج در دشت (دلارام) افغانستان و گرسنگی بازیکنان این تیم در اولین سفر خارجی شان بود.

 

نسل درخشان رایکوف

با حضور اولین مربی خارجی تاریخ باشگاه( زدراوکو رایکوف) انقلابی بزرگ در تاج ایجاد شد و نسل جدیدی به فوتبال ایران معرفی شدند. نسلی که موفق شدند یک بار قهرمان آسیا و یک بار عنوان سوم این بازی ها را از آن خود کنند.

یک قهرمانی دیگر

در سال 1357 و به دنبال انقلاب، نام باشگاه تغییر کرد. این باشگاه زمانی در سال 1332 هم برای مدت کوتاهی از« تاج» به« مصدق» تغییر نام داده بود اما با کنار گذاشته شدن دکتر مصدق، مجددا نام باشگاه به نام قبلی بازگشت. اما نام تاج در سال 1357 برای همیشه تغییر کرد و این تیم از آن پس با عنوان استقلال در رقابت ها شرکت کرد. از جمله مهم ترین عناوین استقلال پس از انقلاب یک قهرمانی و دو نایب قهرمانی آسیا بود و سه قهرمانی در لیگ برتر کشور.

 

و این هم آخرین ترکیب ثابت استقلال که روز جمعه مقابل راه آهن قرار گرفت و به تساوی(3-3) دست یافت.

 


همچنین بخوانید
۹ دیدگاه
 • ناشناس پاسخ

  عشق است با ریشه ترین تیم ایران

 • محمود پاسخ

  تولد من و عشقم فقط 4 روز اختلافشه 4 روز 4444

 • امید پاسخ

  نظر شما...هفتاد سال پیش سرور پرسپولیس وجود داشته؟

 • ایمون زاید پاسخ

  70 سال پیش در چنین روزی فوتبال پاک با تولد شیشتقلال مرد..منم به عنوان یه پرسپولیسی تولد شیشتقلال کانون پرورش مافیا رو به همه ی مافیای عزیز و کمیته ی ناداوران تبریک میگم...همچنین سالروز مرگ فوتبال پاکو به همه ی پرسپولیسیا تسلیت عرض میکنم..به امید نابودیه هر چه زودتر مافیای شیشتقلالی...

  4444 پاسخ

  مافیا اون دلاله تون عابدینیه ک با حق خوری و باند بازی تو دهه هفتاد واستون ی چندتا قهرمانی اورد..ک اون زمانم هیچ منبع رسیدگی ب بازیا و داوری وجود نداشت..10 سال زیر سرورتون تاج کبیر آسیا هستین 4 برد متوالی از سرورتون دارین تا حالام حسرت قهرمانی های متععد تاج رو وجود مافیای لنگ سوزش های زیادی زده....ی ی ی ی ی ی ی ی افتخار تو آسیا حسرت لنگچاریا

  ناشناس پاسخ

  هفتاد شال در چنین روزی کابوس شب و روزتون متولد شد تا با قهرمانی هاش تو اسیا بیشتر از پیش تحقیرتون کنه

  ناشناس پاسخ

  بیچاره اون زمان که سرورت استقلال متولد شد تیم بی هویت و داغونت نبود که تاثیری به حالش داشته باشه.لنگی جان میدونم همیشه زیر سایه افتخارات تاج بزرگ له شدی ، خوار شدی، ذلیلی شدی و فلاکتو به جون خریدی اما سعی کن حداقل مثل یک مرد ایستاده بمیری حتی اگر چیزی نداشته باشی.هر چند مطمئنم که.....

  7 مقدس پاسخ

  پسر خوب هوای دهنتو داشته باش و توهین نکن.

  ناشناس پاسخ

  بسوز بی ریشه بی افتخار .. لنگ که خدای مافیای سیسیله ..

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.