دسته بندی: والیبال تاریخ: ۱۶:۱۶:۱۲ ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
سایز متن:
+ -

والیبالی ها که از سال 93 تا کنون فینالی بدون حاشیه را تجربه نکرده بودند امسال توانستند دو دیدار جذاب را به دور از حاشیه برگزار کنند. 

به گزارش کاپ، سعیده فتحی-لیگ برتر والیبال به آخر خط رسید، لیگی که از ابتدای فصل هم پایانی این چنین را برایش متصور بودیم؛ جنگ بانک سرمایه و پیکان در فینال برای تصاحب قهرمانی!

 

فینال 93؛ زد و خورد ارومیه ای ها و برگزار نشدن مراسم اهدا جام

بی حاشیه بودن، وجه تمایز این فینال با دو بازی نهایی گذشته بود. فلاش بک می زنیم به سال 93؛ جایی که دو تیم شهرداری ارومیه و پیکان روبروی هم قرار گرفتند و در نهایت پیکانی ها جام قهرمانی را بالای سر بردند.

در این دیدار تماشاگران معترض ارومیه که نسبت به نتیجه بازی فینال اعتراض داشتند، با هم درگیر شدند. حتی حضور نیروی انتظامی در سالن هم مانع ناآرامی آنها نشد. زد و خورد به حدی بود که جراحت و خونریزی بعضی از هواداران وخیم و شدید به نظر می رسید. بعضی هم از روی سکوها به روی زمین پریدند. چند  تماشاگر ارومیه که به شدت عصبانی بودند به سمت جام‌های قهرمانی حمله کردند اما بازیکنان شهرداری ارومیه مانع انجام از صدمه دیدن جام ها می شوند.

تماشاگران ارومیه که در زمین حضور داشتند، حتی با فشار ماموران امنیتی حاضر نبودند سالن را ترک کنند. احد یوسفی مدیرعامل باشگاه و سایر دست‌اندرکاران این تیم نیز سعی داشتند جو سالن را آرام کنند اما در نهایت راه به جایی نبردند و در نهایت مسئولان برگزاری جام‌ها را جمع کردند و پروژکتورهای سالن را کم کردند تا همه بروند. این از فینال پر از حاشیه سال 93 که بدون اهدای جام و مدال به پایان رسید.

 

فینال 94؛ فوت ابراهیمی و برگزار نشدن بازی و اهدا جام

فینال سال 94 قرار بود بین دو تیم پیکان و بانک سرمایه برگزار شود که فوت مرحوم رضا ابراهیمی همه چیز را تحت الشعاع قرار داد.

 وقتی مربی تیم والیبال پیکان بعد از تمرین  به اطرافیانش گفت قلبش درد می‌کند به‌خاطر شوخ‌طبعی همیشگی اش، کسی باورش نکرد، اما وقتی نقش بر زمین شد دوستانش دستش را گرفتند و سراسیمه با اورژانس تماس گرفتند.

در گزارش پزشکی مرحوم رضا ابراهیمی آمده بود: «او هنگام آخرین تمرینش با تیم پیکان پیش از بازی با بانک سرمایه در فینال لیگ برتر والیبال ایران دچار حمله قلبی شد. وقتی تیم و اکیپ اعزامی اورژانس بالای سر ابراهیمی می‌رسند، او هنوز ضربان قلب خود را از دست نداده بود، اما درون آمبولانس قلب وی ایستاد. با تلاش پزشکان و تیم احیا، در بیمارستان، قلب او دوباره شروع به تپیدن کرد اما دیگر دیر شده بود و مغز رضا به کما رفت»

خبر درگذشت ناگهانی و غیرمنتظره رضا ابراهیمی، مربی باشگاه پیکان و تیم ملی والیبال، در روزهای آخر اسفند جامعه والیبال را در شوک و سوگ سنگینی فرو برد. روز قبل از بازی نهایی، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و روزنامه‌های مختلف از برگزاری بازی پایانی والیبال بین تیم‌های بانک سرمایه و پیکان نوشتند، اما درگذشت رضا ابراهیمی در شب بازی پایانی لیگ برتر والیبال تمامی نوشته‌ها را تحت‌الشعاع قرار داد.

پیکانی‌ها برای برگزاری فینال چند بسته پیشنهادی به فدراسیون ارائه کردند که هیچ‌کدام مورد قبول واقع نشد. در نهایت سازمان لیگ والیبال پس از دریافت نامه رسمی باشگاه پیکان رای به قهرمانی بانک سرمایه داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «ضمن عرض تسلیت به خانواده بزرگ والیبال، باشگاه فرهنگی ورزشی پیکان طی نامه‌ای انصراف خود را از حضور در فینال لیگ برتر اعلام کرد.با توجه به نبود زمان کافی برای برگزاری مسابقه در بعد از تعطیلات سال نو و عدم امکان آماده نگه داشتن بازیکنان در شرایط مسابقه تا بعد از تعطیلات و همچنین آغاز اردوهای فشرده تیم ملی از 8 فروردین‌ماه جهت حضور در مسابقه‌های انتخابی المپیک، بنابراین تیم بانک سرمایه به عنوان قهرمان و تیم پیکان به عنوان نایب‌قهرمان لیگ برتر والیبال ایران در سال 1394 معرفی می‌شود.»

این اطلاعیه، جامعه در سوگ رفته والیبال را در بهت فرو برد. این‌که چرا فدراسیون والیبال دو روز بیشتر صبر نکرد و بازی دو تیم را به تعویق نینداخت؟ کاری که باشگاه پرسپولیس و سازمان لیگ فوتبال زمان مرگ هادی نوروزی کرده بودند و بازی پرسپولیس را دو روز به تعویق انداختند. درست است والیبال در سال منتهی به رقابت‌های انتخابی المپیک راه سختی دارد، اما با احترام به روح رضا ابراهیمی مربی پیکان و تیم ملی، می‌شد فینال را در زمان دیگری برگزار کرد.

خلاصه آنکه فینال 94 نه تنها بدون برگزاری مراسم اهدا جام و مدال بود بلکه خود بازی هم برگزار نشد و سرمایه اینگونه به اولین قهرمانی خود دست یافت.

 

فینال 95؛گوسفند قربانی و مصدومیت غفور و برگزار نشدن مراسم اهدا جام

امسال هم با وجود این ذهنیت به استقبال فینال رفتیم و کمی استرس وجود داشت که نکند دوباره اتفاق ناخوشایندی بیفتد و در این میان امیر غفور بازیکن ملی پوش پیکان قبل از شروع فینال گوسفند قربانی کرد تا اینگونه رفع بلا کرده باشد.

فینال امسال حاشیه نداشت اما این بار بلا نصیب خود غفور می شود. مصدومیت از ناحیه مچ پا در همان ابتدای بازی می توانست برای این بازیکن فاجعه باشد. چنین اتفاقی اگرچه برای پیکانی ها تلخ بود اما خودشان می گفتند خداراشکر که اتفاقی بدتر نیفتاد و مصدومیت امیر هم چندان جدی نیست. آنها می گفتند همان گوسفندی که پیش از بازی قربانی کرد برایش رفع بلا شد و کارش به جراحی نکشید.

قهرمانی امسال هم به بانک سرمایه رسید. جالب این که همه در پایان خوشحال بودند که امسال فینال بدون حاشیه به پایان رسید اما نکته آنجاست که امسال هم مراسم اهدا مدال و جام ها برگزار نشد!

به هر حال پایان خوش والیبالی ها پس از دو سال ناخوشی در سال 95 با نشست خبری کولاکوویچ و دعوت از یک مربی خوب برای حضور در تیم ملی به پایان رسید، موضوعی که سال هاست خانواده والیبال از آن به عنوان معضل اصلی تیم ملی یاد می کنند و خواستار حضور یک مربی خوب ایرانی روی نیمکت بودند و بالاخره این اتفاق افتاد و اکبری اگرچه دستش به جام نرسید اما نیمکت تیم ملی از آن او شد .


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.