دسته بندی: سایر ورزش ها تاریخ: ۲۱:۳۹:۱۷ ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
سایز متن:
+ -

دانشنامۀ هنرهای رزمی، نخستین دایرة المعارف ورزش های رزمی در ایران به قلم دکتر علی حق شناس پیشکسوت هنرهای رزمی و رئیس اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی به چاپ رسید.

به گزارش کاپ،در طول ادوار گذشته کتب متعددی در زمینه رشته‌های گوناگون رزمی به چاپ رسیده است. اما در طی این سال‌ها یعنی از آغاز چاپ نخستین کتاب مربوط به یکی از رشته‌های رزمی در ابتدای دهۀ 1340، مقوله چاپ کتاب‌های رزمی در ایران تاکنون با خلاء یک فرهنگ جامع و یک دایره‌المعارف کامل که شامل مشخصات تمامی رشته‌های رزمی باشد، روبه‌رو بوده است. البته خرده‌ای نیز به آن نمی‌توان گرفت، زیرا هر یک از نویسندگان کتب مربوط طبعاً به رشتۀ مخصوص خود که در آن تبحر داشته‌اند پرداخته و آگاهی و چیرگی بر تمام رشته‌های رزمی از عهدۀ کم‌تر کسی برمی‌آید.

در این دانشنامه به معرفی، اهداف، تاریخچه و مؤلفه‌های فنی قریب به پنجاه سبک رزمی اصیل که برخی هنوز در ایران ناشناخته‌اند، پرداخته شده است تا منبع جامع و مناسبی در اختیار اساتید، مربیان، قهرمانان، و هنرجویان و علاقه‌مندان هنرهای رزمی قرار گیرد.

انتشارات نگاه بوستان در 435  صفحه و در تیراژ 1000 نسخه، نخستین دانشنامۀ هنرهای رزمی در ایران و اولین دایرة‌المعارف ورزش‌های رزمی به زبان پارسی که حاصل نزدیک به چهار دهه تجربه ارزشمند نویسنده در عرصه‌های مختلف ورزش‌های رزمی می‌باشد را در دسترس علاقه‌مندان هنرهای رزمی و رزمی کاران قرار داده است.

ورزش های رزمی

 همچنین کتاب «پهلوان سید علی و ابرمردان طهرون» نوشته خسرو پارسی نژاد هم به چاپ رسید. 

پهلوان

حفظ و احیای فرهنگ پهلوانی و مردانگی که ریشه در سنت‌های اصیل ایرانی دارد از ملزومات دوران کنونی است.

از دورۀ باستان تا به امروز واژه‌ی پهلوان به معنی «مرد پارتی» در ساختار فرهنگ ایرانیان ظهور و بروز داشته است. نقش پررنگ پهلوانان را می‌توان هم در افسانه‌ها و نظم و نثر ادبیات پارسی مشاهده نمود و هم تأثیر آنان را در تاریخ کهن و معاصر ملاحضه کرد.

کتاب یاد شده شامل زندگی‌نامه‌ی جهان پهلوان سیدعلی حق‌شناس پهلوان اول ایران و پایتخت  به عنوان تنها پهلوان نامداری که در تهران محله به نام وی است و دیگر پهلوانان محبوب و اصیل تهرانی می‌شود که توسط انتشارات پَرناک در 410 صفحه و در تیراژ 1100 نسخه به چاپ رسیده است.

 


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.