دسته بندی: بسکتبال تاریخ: ۱۵:۳۴:۳۵ ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
سایز متن:
+ -

به گزارش کاپ، بدون شک صمد نیکخواه بهرامی ستاره یک دهه بسکتبال ایران است ستاره ای که با بازی های زیبایش پلی شد برای ترقی بسکتبال ایران، گل سر سبد نسل طلایی بسکتبال، کاپیتان تیم ملی کشورمان است بازیکنی که الگوی جنگندگی و تلاش برای بازیکنان جوان تر است. در یک دهه ای که گذشت صمد روزهای خوش و ناخوش داشت اما در تمام آن روزها دست از تلاش و جنگندگی برنداشت. چه آن موقع که بهترین بازیکن آسیا شد و تمام توانایی خود را به رخ حریفان کشید و بازیکنی همچون فادی الخطیب را که سالها در آسیا حرف اول را می زد کنار گذاشت چه زمانی که بدترین روزهای زندگی خود را تجربه کرد و تک برادر خود را از دست داد، در تمام این روزها صمد نه تنها پاپس نکشید بلکه جنگنده تر از قبل شد. بهترین بودن او را پرتوقع نکرد، هیچ گاه نفر اول بودن باعث نشد که خودش را گم کند یا کمتر تمرین کند بلکه بیشتر از بقیه تمرین کرد و در زمین جنگید. صمد یک نعمت بود برای بسکتبال ایران هر کس غیر از این را بگوید مطمئنا یا بسکتبالی نیست و یا حسادت می کند.

پازل بسکتبال با صمد، حامد حدادی، مهدی کامرانی، حامد آفاق، جواد داوری و... کامل شد و هر کدام سهم خود را در افتخارات بسکتبال داشتند اما نقش کاپیتان و در کنار او حامد حدادی آسمانخراش بسکتبال از باقی پر رنگ تر بود. در چنین شرایطی است که همیشه استرس خداحافظی صمد و حامد حدادی را داریم چون تکرار این بازیکنان کار سخت و یا شاید نشدنی باشد. قبول کنیم که امروز مثل صمد و حامد حدادی در بسکتبال ایران نداریم و معلوم نیست در چه زمانی بازیکنانی مثل این دو پیدا شوند که بتوانند جای خالی آنها را پر کنند. قدر داشته های مان را بدانیم و برای آنهایی که یک دهه باعث افتخار ما در آسیا شدند احترام قائل شویم. صمد برای بسکتبال بسیار زحمت کشیده البته مزد زحمت های خود را هم گرفته است. او بدون شک ستاره یک دهه بسکتبال ایران بوده و از همین رو در ابتدای سال جدید با او گپی زدیم که در زیر می خوانید.

صمد سال جدید را چطور می بینی؟

مطمئنا سال بهتری خواهد بود برای سال 95 برنامه های بسیاری دارم و از الان می توانم بگویم که بهتر از 94 خواهد بود.

از چه لحاظ بهتر خواهد شد؟

برنامه ریزی خوبی کرده ام و قصد دارم خیلی هدفمند تر تمرین کنم. نقاط ضعفم را می دانم و حسابی روی آنها کار خواهم کرد.

امسال چه کار جدیدی انجام خواهی داد؟

یک کاری قرار است انجام بدهم که خیلی برای آن ذوق دارم و آنهم این است که سالن بدنسازی باز خواهم کرد سالنی که تا کنون در ایران آن را نداشته ایم. سبک این سالن متفاوت است و یک ورزش جدید که تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی را در آن انجام خواهیم داد. ژیمناستیک، وزنه برداری و خیلی از رشته های دیگر در آن وجود دارد و به شخصه بسیار ذوق و شوق دارم تا آن را افتتاح کنم و خودم سخت تمرین خواهم کرد. این سالن در آجودانیه است و واقعا فضای متفاوتی دارد. شاید تنها بتوان گفت کمی سالن بدنسازی آکادمی ملی المپیک به آن شبیه است.

اینکه چند بیزنس را با هم انجام می دهی اذیتت نمی کند؟

نه دغدغه اصلی من در زندگی بسکتبال است و بیزنس هایی که دارم هم وقت من را نمی گیرد چراکه آنها را به دوستانی که اعتماد دارم واگذار کرده ام. احساس کردم مثلا در لباس های ورزشی ایران ضعیف است و خواستم برند خودم را داشته باشم. در ساخت و ساز هم با جواد داوری شریک هستم.

جواد بسکتبالیست خوبی است یا مهندس بهتری؟

جواد در کار رئیس من است و به نظرم هم مهندس و هم بسکتبالیست خوبی است. مگر می شود یک اصفهانی مهندس باشد و خوب نباشد؟

در سال 95 چه کاری که تا کنون انجام نداده ای را انجام خواهی داد؟

در سال 95 می خواهم بوکسور شوم!در تابستان امسال تمرکزم را روی بوکس خواهم گذاشت و بوکسور خوبی هم خواهم شد.

چرا حالا بوکس؟

چون بوکس به بسکتبال نزدیک است. بیشتر با دست است و ضربه زدن های آن می تواند حتی به بسکتبالم هم کمک کند. مدت ها بود که دلم می خواست 6 ماه از سال را فقط بسکتبال تمرین نکنم و دنبال رشته ای دیگر بودم که وقتی با احسان روزبهانی و علی دری آشنا شدم دیدم که بوکس رشته خوبی است حرکت های انفجاری و سرعتی خوبی دار و می تواند به من کمک کند.

با چه کسی تمرین خواهی کرد؟

احسان از دوستان خوب من است اما او برای المپیک آماده می شود و به احتمال زیاد زیر نظر علی دری تمریناتم را آغاز خواهم کرد.

داستان جاسوس تیم ملی به کجا رسید؟

من خیلی پیگیر بودم و حتی پیش قاضی هم رفتم و با او صحبت هم کرد حرف قاضی این بود که خیلی راحت می توان جاسوس را پیدا کرد اما من باید به چین می رفتم و وقتی مدتی گذشت دیدم دیگر واقعا حوصله و کشش این حرف ها را ندارم و بهتر دیدم که آنطرف را به خدا واگذار کنم و حالا که جو بسکتبال خوب نیست از آن فاصله بگیرم.

چرا جو بسکتبال خوب نیست؟

متاسفانه در این چند وقت اخیر بسیار تنش زا بوده و درگیری در آن زیاد بوده است. دیگر رفاقت و دوستی وجود ندارد وقتی در گروه شخصی ما این اتفاق می افتد مشخص است که جو سالم نیست.

چرا یک عده با صمد خوب نیستند؟

این سئوال برای خودم هم وجود دارد چون من تا به امروز بد هیچ کس را نخواسته ام و همیشه سعی کرده ام به بسکتبال و بسکتبالیست ها کمک کنم. در واقع اصلا وقت نداشته ام که بخواهم پشت سر کسی حرف بزنم یا بر علیه کسی باشم.

تیم ملی می روی؟

اگر دعوتم کنند بله که می روم. همه دوست دارند برای تیم ملی کشورشان بازی کنند و من هم تا جایی که در توانم باشد برای تیم ملی خواهم جنگید.

نظرت درباره درک بائرمن چیست؟

درباره او نظری ندارم و بهتر است چیزی نگویم.

سال 95 در کجا بازی خواهی کرد؟ چین، اروپا یا ایران؟

زمزمه هایی برای رفتنم به اروپا هست ولی هنوز قطعی نشده است. احتمال دارد که در سال 95 به اروپا بروم اما از الان زود است که بخواهم درباره آن حرفی بزنم و تا قطعی نشده چیزی نخواهم گفت.

ویانا کجای زندگی صمد است؟

ویانا همه زندگی صمد است، جایی که باید باشد هست. قلب من است.

شیرین ترین جمله ای که از ویانا شنیدی چیست؟

وقتی مصدوم می شوم و جایی از بدنم درد می کند می آید دستش را می گذارد یا بوس می کند و می گوید الان خوب می شود واقعا در آن لحظه درد یادم می رود.

در سال 94 انسیه، خانمت هم در ورزش پست گرفت و سرپرست تیم ملی اسکواش شد، کار او را چطور ارزیابی می کنی؟

واقعا خیلی تلاش می کند و بسیار جدی است هیچ درخواستی ندارد و بیشترین تلاش را می کند. جالب است که برخی فکر می کردند بخاطر من به او این پست را داده اند اما خیلی ها حتی در اسکواش نمی دانستند که انسیه همسر من است. به هر حال از او ممنون هستم که در نبود من هم جای خالی مرا پر می کند و هم به کارهای خودش می رسد.

رابطه ات با حیوانات چطور است؟

من عاشق حیوانات هستم و خیلی آنها را دوست دارم.

نظرت راجع به میمون چیست؟

میمون چون شبیه انسان است همیشه برایم جالب بوده اما در میان حیوانات اسب را خیلی دوست دارم.

بیشتر به چه چیزی علاقه داری؟

من کفش خیلی دوست دارم و روی کفش هایم حساس هستم.

مارک باز هم هستی؟

نه اصلا دنبال مارک خاصی نیستم و به نظرم اینکه مد شده عده ای مثلا گوچی یا بربری پوش شده اند خیلی چیپ است. من هر چیزی که ببینم و خوشم بیاید می خرم مهم نیست که حالا مارک آن چه باشد یا بگویم که حتما باید مثلا فلان مارک باشد. نه آنهایی که خیلی دنبال مارک هستند و حساسیت نشان می دهد کمی تازه به دوران رسیده هستند.

و بهترین و بدترین اتفاق سال 94 برای تو چه بود؟

بدترین اتفاق بدون شک صعود نکردن به المپیک بود اما اتفاق های خوش خدا را شکر زیاد داشتم که مثلا صعود به پلی آف لیگ چین بسیار ارزشمند بود.

 سعیده فتحی

 

 

 

 


همچنین بخوانید
۱ دیدگاه
  • محسن کیایی پاسخ

    آقا صمد بهترین واقعا تو بسکتبال لنگه اش رو نداریم امیدوارم قدر این کاپیتان مون رو بدونیم که حالا حالا تکرار نخواهد شد.

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.