دسته بندی: بسکتبال تاریخ: ۱۵:۴۸:۰۰ ۱۳۹۵/۰۴/۲۵
سایز متن:
+ -

تیم ملی بسکتبال جوانان در کادر فنی نیاز به تقویت دارد و باید برای جوانان فکری حساب شده کرد.

به گزارش کاپ، مسابقات قهرمانی بسکتبال جوانان آسیا از اول مرداد ماه با حضور 16 تیم به میزبانی ایران در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد، مسابقاتی که به نظر می رسد با شرایط موجود تیم ملی ایران بتواند به قهرمانی این رقابت ها دست یابد.  این را از این جهت می گوئیم که در دوره گذشته ایران به مقام نایب قهرمانی رسیده است و این دوره با وجود میزبانی ایران باید به قهرمانی دست یابیم.بعد از بازی های 2008 تهران که جوانان ایران با نسل خوبی از بازیکنان قهرمان شد در سه دوره بعدی قهرمان نشدیم. نخستین قهرمانی ما هم برمی گردد به بازی های 2004 بنگلور هند.

ایران در این رقابت ها باید با اندونزی، کره، ژاپن، قزاقستان و لبنان رقابت کند. بازی های بسکتبال رده های پایه ای آسیا به دلیل تغییرات ساختاری تیم ها و به لحاظ سنی پیش از  هر دوره قابل کشف نیست و باید در جریان بازی ها از سطح کمی و کیفی شناخت پیدا کرد. اما آنچه برای این بازی ها به ویژه برای تیم ایران مهم است رقابت های نوجوانان جهان است که دو هفته پیش در اسپانیا با حضور سه تیم آسیایی کره ، چین و چین تایپه برگزار شد.کره در جایگاه هشتم جهان و چین در مکان دهم ایستاد. چین تایپه هم عنوان چهاردهم را میان 16 تیم به خود اختصاص داد.بنابراین حریفان ما در حال حاضر کره و چین هستند هر چند در رده جوانان ممکن است اتفاقات زیادی بیفتد.

تیم ملی جوانان زیر 18 سال کره جنوبی که در حقیقت ترکیبی از تیم های زیر 16 سال و زیر 17 سال کره انتخاب شده است، با بهره مندی از حضور بازیکنانی همچون لی جانگ هیون با متوسط 18/9 امتیاز در هر بازی و قد 190 سانتی متر و یانگ جای مین با قد 198 سانتی متر و بالاخره شین مین ساک با 201 سانتی متر از عناصر شاخص تیم ملی کره جنوبی محسوب می شوند. کره جنوبی ، در مرحله مقدماتی سخت ترین حریف ایران خواهد بود. جای مین یانگ، در مسابقات زیر 17 سال قهرمانی جهان که در زاراگوزای اسپانیا برگزار شد، درخشش خیره کننده ای را از خود نشان داد و باید دید که بازیکنان ایران چه برنامه ای برای مهار او دارند.

اما برای تیم ملی جوانان کشورمان نگرانیم و با اینکه می گوئیم با وجود میزبانی باید قهرمان شویم اما دلمان قرص به قهرمان شدن این تیم نیست آنهم بخاطر اینکه به کادر فنی این تیم دل قرص نیستیم و به نظر می رسد باید کادر فنی این تیم تقویت شود. ای کاش بائرمن و مهران شاهین طبع به جای اینکه راهی چین تایپه شوند تا در تورنمنت ویلیام جونز حضور یابند در ایران و در کنار جوانان می ماندند یا حداقل یکی از آنها می ماندند. اینگونه هم جوانان تغذیه می شدند و هم فرصت به مربیان دیگر داده می شد تا در یک تورنمنت بین المللی حضور یابند.

جوانان ایران کم بازی کرده اند و به نوبه و در سطح خود تجربه نیندوخته اند اما اکنون چاره ای نیست جز تقویت کادر فنی با مشاوره های صحیح به ویژه برای سرمربی که از فضای رقابت های بین المللی در این سطح دور است. ای کاش فرصت های این چنینی را به مربیانی بدهیم که کارشان در بسکتبال پایه است.مربیان زیادی با ایده های عالی و دانش خوب داریم . در همه جای ایران هستند. هیات ها بهتر از وجود این مربیان آگاهند اما حیف ...

بسکتبال پایه ای ایران به صورت خودجوش مشکلی ندارد . هیات ها در رده های سنی فعال هستند اما فرایندی نداریم تا مرحله کشف استعداد تا قابلیت ادامه بسکتبال را طی کنیم از این رو بعد از سن جوانان شاهد ریزش نیروهای عظیم رده های سنی هستیم که این سبب افت رقابت بین بازیکنان در تیم های بالاتر شده است.

تیم بسکتبال جوانان ایران در این دوره باز هم از نیروهای خودجوش استفاده می کند که توسط  زحمات هیات ها و پیگیری باشگاهها به تیم جوانان رسیده اند و احتمالا غلط های تکنیکی و فردی شان تا حدودی در تمریناتی که با درک بائرمن داشتند برطرف شده با این وجود انتظار می رود در بازی های تهران به کادر فنی تیم جوانان کمک شود.

فرصت های جوانان بسکتبال را از دست ندهید. کادر فنی به تقویت نیاز دارد و این را همه می دانند و بهتر است با چشمان باز نگاه کنیم و دست از حمایت های کورکورانه برداریم. جامعه بسکتبال از جوانان توقع قهرمانی در آسیا را دارد و نرسیدن به این عنوان یعنی شکست برای فدراسیون که امیدواریم با وجود بازیکنان با انگیزه ای که داریم این مهم به دست بیاید چراکه چند وقتی است از قهرمانی در آسیا دور شده ایم و این قهرمانی می تواند مسکنی برای دردمان باشد.

 


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.