دسته بندی: فوتبال ايران تاریخ: ۰۱:۲۳:۵۸ ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
سایز متن:
+ -

تراکتورسازی و پرسپولیس از ساعت 16:30 روز یکشنبه 17 اسفند در برابر هم قرار می گیرند.

 

 

به گزارش کاپ، تیم های تراکتورسازی و پرسپولیس در شرایطی مقابل هم قرار می گیرند که تراکتورسازی تا پیش از آغاز هفته بیست و دوم 38 امتیاز کسب کرده و در جایگاه دوم لیگ قرار داشت. این در حالی بود که پرسپولیس 26 امتیازی در جایگاه نهم لیگ قرار داشت. دیدار رفت دو تیم در حضور 35هزار تماشاگر در استادیوم آزادی برگزار شد که تراکتورسازی موفق شد میزبان خود را(3-1) شکست دهد.

 

 

نتایج پنج بازی اخیر دو تیم

تراکتورسازی( 2-1) ذوب آهن             پرسپولیس(1-2) فولاد

ملوان(0-0) تراکتورسازی                  ذوب آهن(1-0) پرسپولیس

تراکتورسازی(1-3) پدیده                   پرسپولیس(0-1) ملوان

صبا(2-3) تراکتورسازی                    پدیده(0-1) پرسپولیس

نفت مسجدسلیمان(1-2) تراکتورسازی     پرسپولیس(0-0) صبا

 

 

 

جایگاه دو تیم در فصل قبل

پیش از آغاز هفته 22 لیگ گذشته پرسپولیس با 12 برد، 5 تساوی و 4 شکست و کسب 40 امتیاز در رده دوم قرار داشت. تراکتورسازی هم با 9 برد، 9 تساوی و 3 شکست رتبه ششم لیگ را به خود اختصاص داده بود.

 

 

غایبان دو تیم

علیرضا نورمحمدی تنها سه اخطاره پرسپولیس است و مهدی کیانی و حبیب گردانی هم در تیم تراکتورسازی در این بازی حضور ندارند.دو اخطاره های تراکتور که در آستانه محرومیت قرار دارند عبارت اند از: حامد لک، احمد آل نعمه، سعید آقایی، خالد شفیعی، سامان نریمان جهان، عیسی اندوی، فرشاد احمدزاده، شاهین ثاقبی، سعید آقایی و محمد ایرانپوریان. دو اخطاره های پرسپولیس نیز عبارت اند از: امیدعالیشاه، حسین ماهینی،مایکل اومانیا و محمدنوری.

 

 

ترکیب دو تیم در بازی رفت

پرسپولیس

1-      سوشا مکانی 2- امید عالیشاه( از دقیقه 73- حمید رضا علی عسگر) 4- مایکل اومانا 6- محسن بنگر 9- رضا حقیقی 12- میثم حسینی 13- حسین ماهینی 14- محمد نوری( از دقیقه 67- افشین اسماعیل زاده) 17- مهدی طارمی 28- احمد نوراللهی 33- محمد عباس زاده

تراکتورسازی

1-حامد لک 2-محمد ایران پوریان 3-حبیب گردانی 4-خالد شفیعی 5-احمد آل نعمه( از دقیقه 46-میرهانی هاشمی)6-مهدی کیانی 7-سامان نریمان جهان 10-ادر لوسیانو 18-احمد امیرکامدار ( از دقیقه 71-شاهین ثاقبی) 21-محسن دلیر 27-فرشاد احمد زاده( از دقیقه 70-علا عبدالزهرا)  

 

 

نگاهی به گذشته:

 

اولین بار که دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس در لیگ برتر به مصاف هم رفتند به اولین دوره لیگ برتر بازمی گردد. جایی که پرسپولیس در بازی رفت(1-0) تراکتورسازی را شکست داد و در بازی برگشت نیز در استادیوم آزادی(2-1) پیروز شد. پس از آن نماینده تبریز تا سال ها از لیگ برتر دور بود. به این ترتیب مسابقه بعدی دو تیم به دیدار رفت لیگ نهم بازمی گردد. در رقابتی که به دلیل استقبال حیرت انگیز هواداران تراکتور، پرسپولیس در استادیوم آزادی حکم میهمان را پیدا کرده بود، نماینده آذربایجان با وجود حملات بسیار(2-1) بازنده شد. به این ترتیب تراکتور برای کسب اولین امتیاز مقابل پرسپولیس تا هفته 31 لیک 89-88 انتظار کشید؛ جایی که نبرد دو تیم با تساوی(1-1) خاتمه یافت. در روز 7 اردیبهشت 1391 تراکتور با برتری(4-1) مقابل پرسپولیس فاتح پر گل ترین نبرد دو تیم در لیگ برتر شد.آمار بازی های اخیر دو تیم نیز کاملا یک طرفه بوده است؛ در هفت دیدار اخیر دو تیم، تراکتورسازی 6 بار برنده مسابقه شده است. در مجموع رقابت های دو تیم تراکتور 7 بار و پرسپولیس 5 بار برنده شده اند و یک دیدار نیز با تساوی خاتمه یافته است.

 

 

دیدگاه کارشناس

علی باغمیشه

هر دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس در آخرین بازی خود در لیگ قهرمانان آسیا بسیار هوشمندانه بازی کردند و هر دو نیز نتیجه مورد نظر خود را کسب کردند. پرسپولیس که در زمین حریف بازی می کرد لایه های دفاعی را حفظ کرد تا از رسیدن حریف به گل برتری جلوگیری کند. گل زدن در اولویت بعدی قرمزها قرار داشت.  در چنین شرایطی حفظ توپ نقشی بسیار اساسی ایفا می کند. بازی یک ضرب و دو ضرب و حفظ توپ مساله ای بود که کمتر از پرسپولیس دیده بودیم اما در جام باشگاه های آسیا دیدم.

البته پرسپولیس به دلیل نداشتن گوش های چپ و راست کلاسیک در این دو سمت با مشکل مواجه هست که دیدم در لیگ قهرمانان اسیا ازبک ها از همین کناره ها می توانستند به دروازه قرمزها نزدیک شوند.

در نقطه مقابل تراکتور هم نسبت به بازی اول خود شرایط بسیار بهتری پیدا کرده بود. سرانجام آنچه در تیم های تونی پیش تر دیده شده بود، دیده شد و سبک بازی تونی اولویرا در تراکتورسازی عیان شد که عبارت از مالکیت توپ، گردش راحت توپ و بازی یک ضرب و دوضرب توپ بود. استفاده از کل فضاهای زمین حریف ویژگی دیگری بود که در این بازی کاملا آشکار شد. البته تیم یکی دو بار در امر دفاع اشتباهاتی داشت که لک به خوبی اشتباه دفاع را جبران کرد.

البته در لیگ شرایط متفاوت است. یکی از دلایلی که پرسپولیس با وجود عملکرد خوب در آسیا در لیگ ایران به مشکل می خورند شناخت خوب تیم های ایرانی از این تیم است؛ طبیعی است که تیمی مثل بنیادکار فقط یک بازی بین المللی پرسپولیس را می تواند آنالیز کند. اما تیم های لیگ این فرصت را دارند که هر هفته بازی های پرسپولیس رااز تلویزیون دیده و دست به آنالیز و بررسی آن نمایند. به این ترتیب آنچه در نبردهای لیک اهیت پیدا می کند شناخت مربیان از نحوه بازی رقیب است. مشاهده می کنیم که مثلا ملوان در ترکیب خود تغییرات چندانی نداشته اما با آمدن فیروز کریمی نتایج این تیم دگرگون شده است.

وجه اشتراک دیگر این دو تیم بازی در لیگ بلافاصله بعد از بازی های قهرمانی آسیا است. در این شرایط آنچه اهمیت دارد ریکاوری مناسب است.  ریکاوری عبارت از برگرداندن بدن به خالت عادی یا همان استراحت فعال است. با توجه به فشار زیاد مسابقه بدن دچار ترشح اسدیلاکتیک می شود و لازم است که با تمرین مناسب این اسید را به گلوکز بدل ساخت. حتما این تمرین باید بعد از بازی انجام شود مو به همین دلیل تیم هایی که فرصت مناسب دارند بعد از بازی از این تمرین سبک استفاده کرده و به اصطلاح عرق نفرات را در می آورند. اگر فرصت تیم مناسب باشد حتی می توان یک روز پس از آن به بازیکنان استراحت داد.

البته لازم است که شرایط پروازی تیم را هم سنجید. مثلا تیمی که پروازی 10 ساعته داشته است، بازیکنان آن در این پرواز فشاری به اندازه یک جلسه تمرین بر روی عضلات خود حس کرده اند. به این ترتیب از این جنبه تراکتورسازی شرایط بهتری دارد زیرا بازی لیگ قهرمانان خود را در تبریز برگزار کرده و حالا هم در تبریز مقابل پرسپولیس قرار می گیرد. از طرف دیگر فشار تماشاگران بر روی تیم میزبان و همچنین قرارداشتن تراکتور در کورس قهرمانی عاملی است که می تواند شرایط را به سود پرسپولیس کند زیرا این تیم از این جنبه فشار کمتری حس می کند و می تواند راحت تر به مصاف حریف تبریزی خود برود.

درون میدان هم نقطه ضعف پرسپولیس بحث پوشش از جناحین است که در پرسپولیس ضعیف است. وقتی تیم فاقد دو بازیکن کناری کلاسیک باشد لازم است که هافبک های دفاعی این نفرات را در هنگام دفاع پوشش دهند. در بازی های اخیر پرسپولیس دیده ایم که سمت چپ پرسپولیس به صورت ایستا بازی می کند زیرا بازیکنی مثل نورمحمدی توانایی اوورلپ را ندارد و این کار از سمت راست انجام می شود. تراکتور برای مقابله با این شرایط لازم است که بازی را به جناحین بکشاند و با کار ترکیبی بازیکنان خود و اضافه کردن نفرات خود به این بخش ها در دفاع حریف نفوذ کند. برتری عددی عاملی تاثیرگذار در این روش است که می تواند بازی را به سود تراکتورسازد. فکر می کنم در این دیدار نقش دروازه بان ها و مهاجمان تیم بسیار پررنگ خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 


همچنین بخوانید
۷ دیدگاه
 • تربیز تورک پاسخ

  چرت پولیس تهران ««« محبوب افغانستان

 • دایان تورک پاسخ

  تبریز و اذربایجان همیشه سرخ بود و هست اما سرخ تراختوری نه سرخ چرت بولیسی

 • بیدار پاسخ

  گرگهای دره سرخ باحمایت فرزندان باتعصب وباغیرت آذربایجان اجازه نخواهندداد پس پس های مغرور ازتبریز امتیاز ببرندفقط می توانند گل ببرند

 • یاشار TT پاسخ

  تا سوشای آقای گل رو داریم غم نداریم.کار مهاجمان ما رو راحت میکنه

 • عشقیم تراختور پاسخ

  تراختور 3 شانسپولیس 1(طبق معمول 3 تا گل میخوره).

 • تی تی جایگاه 10 پاسخ

  اونقدر این تیمها رو شکست دادیم دیگه فاز نمیده/بازیکنان و مربیانمون باید از این بازی تدارکاتی بهترین استفاده رو ببرند و تا می تونند تمرین گلزنی بکنند/تا واسه دیدار با الاهلی عربستان آماده بشیم.

 • تراختورچی پاسخ

  بازم مثل همیشه تراختور برنده میشه.

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.