دسته بندی: فوتبال ايران تاریخ: ۰۱:۲۸:۴۲ ۱۳۹۳/۱۲/۱۳
سایز متن:
+ -

 ملوان و سپاهان در ساعت 15:30 روز جمعه 15 اسفند در ورزشگاه تختی انزلی به مصاف هم می روند.

 

 

 

به گزارش کاپ، دو تیم ملوان و سپاهان در حالی مقابل هم قرار می گیرند که سپاهان 38 امتیازی در صورت پیروزی در این دیدار حتی می تواند به صدر جدول تکیه زند. در حالی که تساوی یا شکست در این دیدار می تواند سپاهان را از رده چهارم به مقام پنجم لیگ تنزل دهد. از طرفی ملوان رده یازدهمی در صورت برد در این مسابقه می تواند به رتبه دهم صعود نماید. در حالی که باخت یا تساوی در این مسابقه می تواند در بدترین حالت این تیم را به رتبه انتهایی جدول بفرستد.

 

 

نتایج پنج بازی اخیر دو تیم

صبا(1-1) ملوان                  سپاهان(4-1) گسترش فولاد

ملوان(0-0) تراکتورسازی       استقلال(2-1) سپاهان

پرسپولیس(0-1) ملوان           سپاهان(1-1) نفت

ملوان(3-0) راه آهن             فولاد(0-1) سپاهان

 

 

 

غایبان دو تیم

رحمان احمدی تنها بازیکن محروم این بازی است. احمدی در بازی قبل سپاهان مقابل ذوب آهن از زمین مسابقه اخراج شد. بازیکنان دو اخطاره سپاهان که در آستانه محرومیت قرار دارند عبارت اند از : احسان حاج صفی، علی کریمی، امیرحسین کریمی، رسول نویدکیا، محمدرضا خلعتبری، وریا غفوری و سعید قائدی فر. دو اخطاره های ملوان هم عبارت اند از: رضا اعتمادی، محمدحسین کنعانی، جلال رافخایی، مهرداد اولادی، فرزاد حاتمی و محسن یوسفی.

 

 

جایگاه دو تیم در فصل قبل

سپاهان در فصل گذشته پیش از آغاز هفته بیست و دوم با 9 برد، 9 تساوی و 3 باخت و کسب 36 امتیاز در رده پنجم لیگ قرار داشت. ملوان هم با 8 برد، 5 تساوی و 8 شکست و کسب 28 امتیاز هشتم بود.

 

 

ترکیب دو تیم در بازی رفت

سپاهان

35- شهاب گردان 3-شجاع خلیل زاده 5-هادی عقیلی 6- محمدعلی احمدی ( از دقیقه 57 احسان حاجی صفی) 7-حسین پاپی 8-رسول نویدکیا( از دقیقه 77- محرم نویدکیا) 9-محمد رضا خلعتبری 10-عبدالله کرمی 21-وریا غفوری 29-لوسیانو پریرا 99-امیر حسین کریمی( از دقیقه 81-عرفان مفتول کار)

 

ملوان

22-حسین حسینی 3-ابولحسن جعفری 4-نیما دلاوری 6-احمد آهی 10-جلال رافخایی 13-محسن یوسفی( از دقیقه 3+90 عزت الله پورغاز) 14-عزیز معبودی 21-محمد دارابی 26-مهیار زحمتکش( از دقیقه 83-میلاد جلالی) 35-رضا اعتمادی( از دقیقه 88-علی عابدی) 40-سعید یوسف زاده

 

 

 

نگاهی به گذشته:

نخستین دیدار دو تیم در اولین دوره لیگ برتر با تساوی بدون گل خاتمه یافت. در دیدار برگشت هم سپاهان در حسرت گلزنی باقی ماند و در خانه با یک گل مغلوب شد. به این ترتیب سپاهان برای گلزنی مقابل ملوان تا هفته چهارم لیگ 82-81 انتظار کشید؛ جایی که (2-0) ملوان را شکست داد. ملوان در بازی برگشت(2-1) پیروز شد. هر چند که در پایان به لیگ یک سقوط کرد تا دیدار بعدی دو تیم در فصل 84-83 برگزار شود. در این فصل یک دیدار دو تیم مساوی شد و یک برد نیز از آن سپاهان شد. در فصل 85-84 نوبت به ملوان بود که یک بار برنده شده و یک بار هم مساوی کند. پس از آن ملوان تنها یک بار موفق شد سپاهان را شکست دهد. سپاهان هم در فصل های 86-85، 87-86، 91-90، 92-91 موفق شد هر دو بازی رفت و برگشت را به سود خود خاتمه دهد. از جمله در پرگل ترین دیدارهای دو تیم که در فصل 91-90 انجام شد و سپاهان در بازی رفت(3-2) و در بازی برگشت(4-3) به پیروزی دست یافت. دو تیم در لیگ برتر مجموعا 25 بار با هم روبه رو شده اند که 12 برد از آن سپاهان، 4 برد از آن ملوان و 9 دیدار نیز با تساوی خاتمه یافته است.در این مسابقات سپاهان 34 بار و ملوان 20 بار موفق به گلزنی شده اند.

 

 

 

دیدگاه کارشناس

نصرت ایراندوست

دو تیم ملوان و سپاهان از جمله تیم های لیگ کنونی بودند که در میانه فصل دچار تغییر و تحول شدند. امری که به سود هر دو تیم شد. با روی کار آمدن حسین فرکی در سپاهان، این تیم از بن بست خارج شد و در شمار صدرنشینان قرار گرفت. ملوان هم با تغیراتی که در این تیم رخ داد و جذب چند بازیکن باکیفیت نشان داد که می تواند برای هر تیمی خطرناک باشد. آن ها در بازی خارج از خانه مقابل استقلال خوزستان نشان دادند که می توانند  هر تیمی را با شکست مواجه سازند.

از جمله عواملی که تاثیر فراوانی در موفقیت این تیم ملوان دارد تجربه است؛ البته سایر عوامل هم تاثیرگذار هستند. مثلا مدیریت پژمان نوری که تاثیر فراوانی در تیم دارد. وی به خوبی ارتباط هافبک ها با مهاجمان را برقرار می کند؛ مخصوصا زمانی که تیم ملوان با گروه زیادی دست به حمله می زد. حتی زمانی که بازیکنی جوان چون صادق محرمی توپ را از دست می داد، مشاهده می کردیم که پژمان جبران مافات می کرد و  جای وی را پر می کرد. مازیار زارع هم یک تقسیم کننده خوب و موفق در ملوان است. تیم در حال حاضر به یک هامونی رسیده و اگر بازیکنی به نسبت ضعیف تر است، در کنار وی بازیکنی وجود دارد که اقدام به پوشش وی نماید.

اما سپاهان از جمله پنج تیمی است که نمی خواهند از کورس عقب بمانند. بازیکنان خارجی سپاهان بسیار با کیفیت هستند ضمن این که نفراتی چون خلعتبری و شریفی نقش پررنگی در این تیم دارند.هر تیمی که به سپاهان فضای باز بدهد دچار مشکل می شود و دیدیم تیمی مثل فولاد در خانه اسیر همین سیستم سپاهان شد.به همن جهت، ملوان برای مقابله با سپاهان، باید روشی را پیاده کند که نفت تهران مثابل این تیم انجام داد. برای مقابله با تیم هایی چون سپاهان لازم است که تیم در زمین خودی فضاها را ببندد.  سپاهان هم بازیکن دریبل زن و تکنیکی دارد؛ مثل خلعتبری. هم بازیکنان باهوش چون مهدی شریفی و هم نفراتی که به خوبی درگیر می شوند مثل پریرا. بازیکن ازبک تیم هو به خوبی توپ ها را پشت دفاع می اندازد.

نکته قابل ذکر دیگر جایگاه دو تیم در جدول است که یکی می خواهد از کورش قهرمانی عقب نماند و دیگری می خواهد از تیم های قعرنشین فاصله بگیرد. به عقیده من شرایط برای سپاهان مشکل تر است زیرا این تیم برای صدر می جنگد و حتی تساوی در خانه حریف برای این تیم ناکامی محسوب می شود. در حالی که برای ملوان یک امتیاز هم نتیجه ای مناسب است. زیرا این تیم سه بازی 6 امتیازی با تیم های قعرجدول در خانه دارد که برد در آن مسابقات می تواند حتی ملوان را تا اواسط جدول پیش آورد.

البته پیش بینی این مسابقه دشوار است اما مردانی که می توانند در این بازی تاثیرگذار و کلیدی باشند، پژمان نوری، مازیار زارع، فرزاد حاتمی، آبشک و یوسف زاده برای ملوان و شریفی، پریرا، کرمی، خلعتبری، حاج صفی و غفوری برای سپاهان خواهند بود.

 

 

 


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.