دسته بندی: کشتی ، سایر ورزش ها تاریخ: ۱۸:۰۳:۴۱ ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
سایز متن:
+ -

جهان پهلوان ایرانی بیش‌تر از آنچه به نظر می‌رسید، تنها بود.

 به گزارش کاپ، هر سال 17 دی‌ماه همگان از آنچه سال‌ها درباره تختی و خصایلش نوشته و گفته شده، حرف می‌زنند؛ آنقدر تکراری که دیگر همه از «ب» بسم‌الله تا «تای» تمت سخنرانی درباره اسطوره ورزش ایران را از حفظ هستند.

مشکل ما همیشه این بوده که قهرمان از نظرمان یک موجود بی‌عیب است و اگر یک نفر از نظر ما یک جای کارش بلنگد، قطعا نباید اسطوره ما باشد؛ غافل از اینکه یک قهرمان با مجموعه‌ای از صفات خوب و بدش قهرمان شده، نه صرفا با ارائه یک تصویر قدیس‌وار.

 تختی هم مثل همه ما شکستنی بود و بیش از معدود باخت‌ها و تک ضربه فنی در دوران حرفه‌ای‌اش از زمانه خود زمین خورد؛ زمانه پرتب و تاب دهه 30 که چون قهرمان قبلی‌اش (لابد پوریا ولی) در کتاب قصه‌ها بود و نه بین مردم، راه  و رسم  قهرمان‌نوازی را بلد نبود. بلد نبودن برخورد با یک قهرمان، خود او، خود خالصش را از مردم دور کرد. تختی از نظر بقیه موجود بی‌نقصی بود که لابد راه رفتنش هم با ما فرق می‌کرد! بر این اساس، نمی‌شد تصور کرد او هم یکی مثل همه ماست که گاهی با همسرش به مشکل برمی‌خورد. این درک نشدن، اجازه نداد تختی در زندگی عادی هم مانند روزهای حضور در تشک، خودش را بی‌کم و کاست معرفی کند. چندی قبل همسر او در مصاحبه‌ای ادعا کرد بین او و غلامرضا مشکلاتی وجود داشت اما چون مردم نسبت به قهرمانشان حساس بودند، این موضوع به صورت یک ماجرای لاینحل باقی ماند. تختی تنها بود چون جامعه عشق قهرمان آن دوران یا او را قدیس می‌دانست یا دشمن تاج و تخت. تختی اما یکی از خودشان بود که البته حتی وقتی اعلام می‌کرد من به مردم تعظیم می‌کنم هم حرف‌هایش برای عموم یک تعارف و تواضع دوست‌داشتنی بود، نه چیزی دیگر. هیچ‌کس او را از دریچه کشتی‌گیری که بیرون تشک با همسرش دعوا می‌کند، مایحتاج زندگی را تامین می‌کند، ناامید می‌شود، به اوج لذت می‌رسد و ...  ندید. تختی در این شمایل ساختگی، اجازه نیافت خود بزرگ واقعی‌اش را به مردم بنماید و گرنه ما الان قصه‌هایمان از او عجیب‌تر و رومانتیک‌تر هم می‌شد. مردم تشنه قهرمان آن دوران، تختی را در یک هیبت یک انسان بزرگ ندیدند. شمایل انسانی او بدون شک زیباتر به نظر می‌رسید اگر ...


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.