دسته بندی: کشتی تاریخ: ۱۷:۰۱:۳۰ ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
سایز متن:
+ -

غلامرضا تختی طی سالهای 1951 تا 1966 موفق شد یک طلای المپیک و دو نقره این مسابقات، دو طلا و دو نقره مسابقات جهانی و یک طلای بازیهای آسیایی را از آن خود سازد.

به گزارش کاپ، از نکات جالب توجه زندگی تختی این است که طی 15 سال مسابقات سنگین بین المللی، تنها یک ورزشکار موفق شد تختی را ضربه فنی کند. تختی درباره این اتفاق به زیبایی سخن گفته است. نوشته های او را مرور می کنیم:

پس از هلسینکی وزن من 95 کیلو شده بود یعنی 25 کیلو بیشتر از روزی که شروع به تمرین کشتی کردم. من مجبور بودم برای این که خودم را به کلاس ششم کشتی برسانم حداقل 12 کیلو کم کنم. این برایم خیلی دشوار می نمود. شبهای توکیو مثل روزهای مرطوب صوفیه، سرنوشت شومی را برای من ساخته بود که خود من هم غافل بودم. در ژاپن من عنوان خود را از دست دادم، عنوانی که در آن زمان دلخوشی من بود. من در توکیو 79 کیلو بودم. از « پالم» بی نهایت وحشت داشتم. حتی می ترسیدم به او حمله کنم در حالی که راحت خاک می شد. او به محض سرشاخ شدن با من، دو دست مرا از انتها بغل کرد و تا خواستم خود را از بدن سفید و پشم آلود او رها سازم، او با فت پایی مرا پایین برد و پس از این که می خواستم برخیزم، یک چوب قرمز رنگ را دیدم. این چوب به وسیله داوری که لباس سفید به تن کرده بود و علامت پرچم کره بر سینه داشت، به هوا بلند شده و پیروزی پالم را اعلام می داشت. در آن سال پالم مدال طلای المپیک را داشت. چه مدال بی وفایی که حتی با شکست دادن من هم برایش وفا نکرد. در ژاپن، شوروی ها اول شدند. انگلاس شیرمردشان« عادل آتان» و « پالم» را شکست داد و بر بالای کرسی جایش شد. کرسی ای که حق نداشتم به آن نزدیک شوم. چهارم شدم. پس از پیروزی پالم بر من، در ژاپن او را بوسیدم و توقع داشتم که او هم مرا ببوسد. اما او بوسه اش را از من دریغ داشت و صورت خشک مرا که حتی یک چکه عرق نکرده بود نبوسید. اما در سوئد من با او چنین نکردم.مالمو در مشرق سوئد واقع شده است، شهری که برای اولین بار مزه شکست را در وجود پالم خلق کرد. پالم پیروز در موطنش مغلوب من شد و من صمیمانه بوسیدمش. او در آن زمان فقط با من دست داد. در سوئد من هشت بار کشتی گرفتم، فردین، توفیق و زندی هم همین طور. در استکهلم، نیلسون را ضربه کردم. من و نیلسون هنوز هم دوست هستیم. شش کشتی دیگر را هم بردم. فقط دو کشتی امتیازی شده بود. بدین ترتیب کسی که سبب شکست من در ژاپن شده بود، مغلوب من گردید. در آن زمان ما به سوئدی ها بیشتر از امروز احترام می گذاشتیم.

پس از پیروزی پالم بر من، در ژاپن او را بوسیدم


همچنین بخوانید
دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.