دسته بندی: فوتبال ايران ، نوستالژي ها تاریخ: ۱۶:۰۷:۲۷ ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
سایز متن:
+ -

تیم استقلال در روز 28 آذر 1371 در دیداری حساس به مصاف کشاورز رفت.

 

به گزارش کاپ، لیگ آزادگان1371،بصورت 16تیم در 2گروه هشت تیمی برگزار می شد.نحوه لیگ به این صورت بود که دو تیم اول هر گروه به مرحله نیمه نهائی می رفتند.تیمهای هشتم هر گروه به دسته پائین تر سقوط می کردند و تیمهای ششم و هفتم هر گروه هم بصورت ضربدری با هم بازی کرده و برنده های آنان در لیگ سال آینده ماندنی شده و بازنده ها به لیگ پائین تر می رفتند.

اما یک تصمیم دیگر هم گرفته شد که نمایندگان هر استان در لیگ کشوری با قهرمانان لیگ داخلی آن استان مسابقاتی را موسوم به سوپر جام برگزار می کردند تا تیمهائی که در سوپرجام مجوز لازم را می گرفتند، نمایندگان آن استان در لیگ بعدی می شدند. (این شامل تیمهای قهرمان و نایب قهرمان لیگ نمیشد)

 

تراکتور صدرنشین گروه

 آبی پوشان با دکتر بیژن ذوالفقارنسب فصل ناموفقی را پشت سر گذاشته بودند و شانس صدرنشینی در گروه خود را به تراکتورسازی واگذار کرده بودند. نماینده تبریز با ستارگانی چون کریم باقری، سیروس دین محمدی، غلامحسین دین محمدی، حسین خطیبی، علیرضا نیک مهر، احد شیخ لاری و مربیگری واسیلی گوجا بازی هایی درخشان انجام داد و در لیگی که دو گروهه برگزار می شد راهی نیمه نهایی شد.

 

تیم کشاورز نیز در گروه دوم بود و آبی ها در آخرین مسابقه خود در مرحله گروهی در دیداری فینال گونه مقابل کشاورز به میدان رفتند. در این بازی آبی پوشان باید حداقل 4 گل به کشاورز می زدند تا عنوان دومی گروه را از کشاورز گرفته و به مرحله نیمه نهایی صعود کنند. کاری مشکل و تا حدی غیر ممکن. زیرا آبی ها در بازی رفت هم نتیجه ای بهتر از تساوی بدون گل مقابل کشاورز کسب نکرده بودند.

بیژن ذوالفقار نسب سرمربی استقلال این نفرات را برگزیده بود که در تصویر می بینید. ایستاده از راست: صادق ورمزیار، مسعود غفوریهای اصل، احمدرضا عابدزاده، عباس سرخاب، عادل حردانی، محمود صالح آبادی، امیرفرهاد یعقوبی، کامیار کاردار، عبدالصمد مرفاوی، فرشاد فلاحت زاده و شاهین بیانی(کاپیتان)

در دقیقه 33 جمشید شاه محمدی گل اول بازی را برای کشاورز به ثمر رساند تا در ادامه، گروهی عمده از 20 هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه با تغییر انتهای فامیل عابدزاده، علیه دروازه بان ابی ها شعار سر دهند. در نیمه دوم مهدی پاشازاده به جای امیرفرهاد یعقوبی و میر شاد ماجدی به جای کامیار کاردار در ترکیب استقلال قرار گرفت.

گل دقیقه 63 مرفاوی آبی ها را اندکی امیدوار کرد. پس از آن محمد آئینه چی از دقیقه 75 بجای فرشاد فلاحت زاده به میدان آمد. اما تغییری در نتیجه رخ نداد و با تساوی(1-1) استقلال از صعود به نیمه نهایی بازماند.

 

 

مرحله نیمه نهایی

در ادامه لیگ و پس از برگزاری مرحله نیمه نهایی، کشاورز با دو گل از پرسپولیس باخت. باخت تراکتور از پاس تهران مانع از راهیابی نسل طلایی تراکتور به فینال جام آزادگان شد و این تیم سرانجام با کسب عنوان سوم مسابقات، به بزرگ ترین افتخار خود در لیگ دست یافت. پاس و پرسپولیس اول و دوم شدند و طبق قانون در سوپرجام هر مقامی می آوردند در لیگ سال آینده (لیگ1372) ماندنی بودند.

 

سوپرکاپ تهران

پس از پایان لیگ1371، مسابقات سوپرجام برگزار شد.در تهران این تیمها شامل 4تیم تهرانی لیگ کشوری (پاس، پرسپولیس، کشاورز و استقلال)و تیم های قهرمان تا چهارم جام باشگاهای تهران (سایپا، گسترش، بانک تجارت، پورا)می شد.سهمیه تهران هم برای لیگ آینده(1372)4 تیم بود.چون پاس و پرسپولیس قهرمان و نایب قهرمان لیگ شده بودند در نتیجه بطور اتوماتیک در لیگ سال آینده حضور داشتند.در نتیجه از 6تیم باقی مانده (کشاورز، استقلال، سایپا، گسترش، بانک تجارت، پورا)، 2تیم دیگر باید برای سال آینده انتخاب میشدند.در پایان سوپرجام تهران جدول رده بندی به این نحو شد:

1.سایپا
2.پیروزی
3.کشاورز
4.بانک تجارت
5.پورا
6.گسترش
7.استقلال
8.پاس

 

حضور آبی پوشان در دسته سوم

بنابراین طبق قانون،سایپا و کشاورز دیگر نمایندگان تهران(علاوه بر پاس و پرسپولیس)برای لیگ آینده شدند و 4تیم باقی مانده هم باید از بین لیگ دسته سوم (چون تهران در لیگ دسته دوم نماینده ای نداشت) و جام باشگاهای تهران،یک دوره رو به عنوان مسابقه انتخاب می کردند. از بین این 4تیم، بانک تجارت جام باشگاهای تهران و گسترش، پورا و استقلال هم لیگ دسته سوم را انتخاب کردند. استقلال چون تیمهای قوی تری مثل آرارات و بانک تجارت در جام باشگاهای تهران بود،برای افزایش احتمال صعودش به سوپرجام سال آینده، لیگ دسته سوم را انتخاب کرد.

 


همچنین بخوانید
۱۲ دیدگاه
 • پرسپولیس شیر ایران پاسخ

  تو که ادعات میشه تیمت قهرمان اسیا شده و به خاطر قانون من دراوردی بوده کیسه رفته دسته 3 خوب یه جوری بازی میکردید که که 7 نشید اول بشید دوم میشدید بی خودی میای توجیه میکنی رفتی دسته 3د پس ساکت باش

 • مسعود پاسخ

  ششتقلال بین 8 تیم رده هفتم شد و باید سقوط می کرد. بهونه گیری های ششتقلالی ها واسه چیه؟

 • مسعود پاسخ

  تیمت دسته سه نرفته باشه صلوات. تیمت تو استادیوم خودش ٤ تایی نشه صلوات . عشق است تراکتور

 • محمد پاسخ

  اتفاقا بزرگترین خیانت را پاس کرد که تمام بازیاشو با بازیکنای ذخیره و بدون انگیزه واگذار کرد و در مقابل استقلال با تمام قوا منجر به شکست تیم و زمینه سقوط را فراهم کرد باز هم به پرسپولیس که مردانه مقابل تمام تیم ها بازی کرد

 • بابک پاسخ

  این قانون عجیب قریب که حاصل تفکر فدراسیون طرفدار پرسپولیس و سرمربی تیم ملی علی پروین در اون سال بود باعث شد تیمی که دوسال پشت سر هم قهرمان و نایب قهرمان اسیا بود مجبور بشه پلی اف لیگ منطقه ایی رو انتخاب کنه.تا سهمیه تهران رو افزایش بده و جالب لیگ همون سال با حضور استقلال تهران برگزار شد .یعنی هیچ دوره ایی ز لیگ نبوده که استقلال دراون حضور نداشته باشه

  محمدان بنگلادش پاسخ

  قانون مسخره و مضحک پروین و عابدینی و مصطفوی لنگی برای حذف استقلال از سطح اول فوتبال ایران نوشته و اجرایی شد.طبق این قانون تیم سوم باید مستقیم از دسته اول میرفت دسته سوم!!!!!! که همین اتفاق هم افتاد و استقلال رو فرستادن دسته سوم تا اینکه در سال بعد پرسپولیس در گروهش سوم شد و طبق این قانون باید میرفت دسته سوم اما به یکباره طی جلسه شبانه لنگی های فدراسیون فوتبال آن زمان تصمیم بر این شد که این قانون برداشته بشه تا پرسپولیس به دسته سوم نره استقلال رو هم مستقیم از دسته سوم اوردن دسته یک تا صدای کسی در نیاد .حالا کنار اینها اضافه کنید اینکه مربیگری استقلال رو در سالی که سقوط کرد دست کسی سپردند که یک لنگی تمام عیار بوده و هست.بیژن ذوالفقارنسب!!!!!!!!!!!!! حالا خودتون میتونین تصور کنید در اون زمان در فوتبال ایران چه خبر بود و چه مافیا بازی و زد و بندی شکل گرفته بود.

 • امیر پاسخ

  امسال هم توی کف آسیا میمونین.خخخخخ برو 4تقلال

  صفایی پاسخ

  درسته قانون مضحکی بود ولی استقلال هم میتونست تو سوپرجام نهران از پس تیمهایی مثل گسترش و پورا و بانک تجارت بربیاد ولی خودش نتونست

  111 پاسخ

  ضمنا سال بعدش لیگ در یک گروه و نه در 2گروه انجام شد و از خودت تاریخ نساز

  111 پاسخ

  اون موقع رئیس فدراسیون مرحوم نوآموز بود. عابدینی و مصطفوی استقلالی هیچکاره بودن. ربطی هم به پروین نداره. قانون گذاشتن استقلال هم رفته دسته 3. ربطی هم به هیچکس نداره جز خودشون. ضمنا مصطفوی استقلالیه و در زمان مدیر عاملی پرسپولیس بزرگترین ضربه ها رو به پرسپولیس زد و در زمان ریاست فدراسیون فوتبال بزرگترین خوش خدمتیها رو به استقلال کرد از جمله بازی 2-2 با اون رای عجیب 3-0 و بازی 3-1 با اون قضاوت عجیب و غریب ....

 • امیر تبریز اوغلی پاسخ

  یاشاسین تیراختور

  تاجی♥♥♥♥ پاسخ

  یاشاسین تاج ایران نه زنگ تفریح عربها!

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.