دسته بندی: فوتبال ايران ، نوستالژي ها تاریخ: ۱۹:۱۹:۵۹ ۱۳۹۴/۰۴/۳۰
سایز متن:
+ -

یک نامه به ظاهر ساده از تراکتورسازی تبریز برای تراکتور رومانی، در فوتبال تبریز و ایران ماندگار شد.

 

به گزارش کاپ، در اواخر دهه 60 شمسی باشگاه تراکتورسازی نامه ای برای کارخانه تراکتورسازی رومانی و باشگاه تراکتورول براسوف نوشت و شرایط تیم تبریزی را برای همتای رومانیایی توضیح داد. در آن سال تراکتور به مراحل پایانی جام حذفی رسیده بود اما از رسیدن به فینال مسابقات بازمانده بود آنها هم در پاسخ واسیلی گودجا را به نماینده تبریز معرفی کردند. مردی که بعدها به واسیلی گوجا معروف شد. کریم پاداش که از سال 68 مدیرعامل تراکتور بود، از گودجا دعوت کرد که او به تبریز بیاید و مربی بعد از 10 روز به تبریز آمد. به این ترتیب داستان مردی در تبریز آغاز شد که تا آن زمان تنها سابقه اش مربیگری در جوانان تراکتورول براسوف رومانی بود. اما او با اصول حرفه ای آشنا بود. در اولین حضور خود به عنوان یک تماشاگر در بازی تراکتورسازی، به مربی وقت تراکتور پیشنهاد داد که یکی از بازیکنان را تعویض کند. اما مربی که علاقه ای به دخالت در کارش نداشت، مخالفت کرد. نتیجه آن شد که مرد رومانیایی متوجه شد افکارش با این مربی یکسان نیست و چنین بود که پس از آغاز کار خود به صورت رسمی، از دستیاری جدید استفاده کرد.

تا قبل از حضور گوجا هواداران تراکتور تنها از پشت دربهای استادیوم می توانستند تمرینات تیم را ببینند اما از آن پس هواداران تراکتور اجازه یافتند که تمرینات را از نزدیک ببینند. مساله ای که به مرور سبب شد رابطه گرمی بین هواداران و باشگاه به وجود آید و حتی پایه های شکل گیری کانون هواداران تراکتورسازی از همان زمان شکل گرفت در آن روزها مدارس فوتبال همچون امروز گسترش نیافته بودند و به این ترتیب واسیلی صبح ها تمرینات تراکتور را برگزار می کرد و عصرها در زمین های خاکی تبریز به دنبال کشف استعدادهای تازه بود. دستیاران گوجا نیز در محله های دیگر تبریز استعدادها را یکی پس از دیگری پیدا می کردند. قدم بعدی شکل گیری یکی از اولین مدارس فوتبال بود که برای فرزندان کارکنان تراکتورسازی در نظر گرفته شده بود.

به مرور تراکتور جدید پوست انداخت به طوری که از 25 بازیکن اصلی و ذخیره این تیم، هر 25 نفر نه تنها آذربایجانی بلکه از شهر تبریز بودند. با این شرایط تراکتور آماده درخشش در جام آزادگان شد.

 


همچنین بخوانید
۱۷ دیدگاه
 • سامان پاسخ

  این دلقکای لنگی و کیسه که اینجا دارن به اسم تبریزیا کامنت ضد تونی میدن هم در نوع خودشون پدیده ای هستن، باشه شما راست میگین :) خخخخخخخخخخخخخخخخخ سعی کنید جای این خاله زنک بازیا درست حسابی از تیمتون حمایت کنید بازم ۴ تایی نشید، حداقل سهمیه بگیرید، شاهکارید بخدا :)))))))

 • مهدی پاسخ

  آقا برای ما نام آذربایجان و تراختور مهمه ما به عشق اینها زنده ایم هر کس خواست بیاد نخواست نیاد , در ضمن همه کسانی که به سر بلندی تراختور زحمت کشیدن ما دوستشان داریم.

 • وحید از تهران پاسخ

  بازم این فرد بیمار اومد با چند اسم مختلف کامنت میزاره و خیلی سعی داره خودشو تراختوری معرفی کنه خخخخخخ واقعا خدا شفات بده دیدی کیسه 444444 تایی هیچی نشده اومدی اینجا عقده هاتو خالی کنی هاشم کیسه با اسم خودت کامنت بزار نترس.

 • یعقوب پاسخ

  دست از سر تراکتور بردارید کدوم بومی حبیب خیانت کار یا دلیر جوگیر پیر بومی یعنی نصرتی اسدی کیانی اف 14 نه تازه به دوران رسیده ها احمد زاده رو هم بومی حساب میکردیم چی شد آیا نزدن پنالتی به گلی حاجی صفی با تونل شدن طرف حبیب تو بازی سپاهان که نقطه قدرت تیم بود فرق داشت یانه؟تو بارسا چند تا بومی هست؟22تا یا زیاد

 • صادق پاسخ

  من در زمان گوجا اکثر بازیهای تراکتور می رفتم یادش بخیر بازیکنان برای موفقیت تراکتور خودشون را می کشتند ضمنا قبل از آن هم اینطوری بود برای مثال هم سن سالهای من بعد انقلاب منتخب استانها را حتما به یاد دارند که چطور بازیکنان برای تیم کار می کردند وبه این دلیل بود که اولین لژیونر فوتبال آذربایجانی بود و آذربایجان قطب فوتبال بود ولی حالا به جای فرزندان آذربایجان می خواهیم دیگران برای ما قهرمانی بیاورند و اسم آن حرفه ای بوده ونتیجه آن هیچ بازیکنی از آذربایجان در تیم های نوجوانان و جوانان وجود ندارد و هزاران حیف بعضی دوستان فریب افرادی مثل عباسی را می خورند.

 • سعید پاسخ

  این یارو که با عناوین مختلف مثل تورک اوغلی یا میانالی یا تبریزلی و ... میاد راجبه تونی بزرگ نظر میده معلومه استقلالیه و بدجوری سوخته. دیگه دستت رو شده.

 • تراختورچی پاسخ

  خخخخ این تونی و دلالهاش حتی به واسیلی گوجا هم رحم نمیکنه و بهش توهین میکنه. کسی که سه بار پیاپی تراختور عزیز ما رو تو آسیا تحقیر کرده. ایرادی هم به اینا نیست یا ساده لوح هستند یا جیره خوار. یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور یاشاسین واسیلی گوجا.مطمئنم امسال با خفت و خواری از تراختور خواهد رفت چون دیگه حناش رنگی نداره.

 • رضا پاسخ

  اقا رسول خطیبی کجا افطار میده؟ یاشاسین تونی بزرگ

 • تراکتوری اصیل نه چلوکبابی پاسخ

  تف به روت واقعا که تبریزی میانالی کبیر که یه نفری میدونم واقعا خیلی نمک نشناسی واسیلی گوجا دم تونی بزرگ هم نمیشه چه برسه به خودش.مربی پر افتخار و مهربان دلسوز ما تونی عزیز

 • تبریزلی پاسخ

  ببینید از واسیلی گوجا رسیدیم به کی؟ یک دلقک پرتغالی که عینه بچه ها خراب کاری میکنه و بعد با ادا در آوردن سعی داره بعضی تماشاگران بی سواد و فریب بده. واسیلی گوجا بازیکن ساز بود تیمش فوتبال بازی میکرد نظم و انضباط داشت یعنی در سطح خودش یکی مربی کامل. تونی هم نه تنها بازیکن نمی سازه بلکه بازیکنان خودمونو هم خراب کرد هیچ مدیریت و نظم و انضباطی در کارش نیست با تونی رتبه چهارم گروهمون در آسیا واسه ما رزرو شده.

 • تورک اوغلی پاسخ

  اون زمان کسانی مثل ذوالفقاری خائن به واسیلی گوجا خیانت کردند که الان هم در تیم حضور داره و داره به خیانت هاش ادامه میده و با توطئه بازیکنان بومی و را از تیم اخراج میکنه.

 • تراختور کبیر پاسخ

  واسیلی گوجای کبیر کجا الان این دلقک که مربی تراختور کبیر شده کجا؟ یکی با دلقک بازی میخواد خودشو محبوب کنه و هر سال تراختور تو اسیا تو گروهش چهارم میکنه یکی دیگر میره از محلات تبریز بازیکن میاره و بهترین بازی هارو انجام میده و تیمش اون زمان میره فینال حذفی و سوم لیگ میشه. یاشاسین واسیلی گوجا

 • بهمن تبریز پاسخ

  یاشاسین واسیلی گوجا. تونی مسخره هم با همدستی عباسی تیشه به ریشه تیم زدن

 • میانالی پاسخ

  داغ دلمونو تازه کردین. ای خدا لعنت کند بر عباسی و دار و دسته اش که همه بازیکنان باغیرتمون فراری داد و با سرباز فراری ها پادگان تشکیل داد. دیگه حوصله استادیوم رفتن هم ندارم

 • وحید پاسخ

  مرسی کاپ.اما کاش بقیه اش روهم میگفتی که چه بازیکنایی رو تحویل داد.که کریم باقری یکیش بود.

 • جواد پاسخ

  الان زنده هست یا به رحمت خدا رفته؟

 • فرزاد پاسخ

  یادش بخیر. هنوز هم باغشمال اون بازیهای دیدنی رو به یاد داره. مربیانی مثل واسیلی برای فوتبال پایه خیلی میتونن موثر باشن.متاسفانه باندبازی ها اجازه نمیدن روی فوتبال پایه سرمایه گذاری بشه.

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.