دسته بندی: کشتی تاریخ: ۱۱:۳۷:۲۰ ۱۳۹۵/۱۲/۱
سایز متن:
+ -

وزیر ورزش و جوانان گفت: با درخواست های اتحادیه جهانی کشتی و فدراسیون آمریکا ،ویزای تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا را صادر کردیم.

به گزارش کاپ، دکتر مسعود سلطانی فر در حاشیه چهل و پنجمین دوره رقابت های جام جهانی کشتی  آزاد در کرمانشاه در گفتگویی  با خبرنگار هفته نامه تایم به سوالاتی در خصوص دیپلماسی ورزش ایران و برگزاری این دوره از رقابت ها و سیاست های رییس جمهور آمریکا پاسخ داد که مشروح این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

در خصوص برگزاری رقابت های جام جهانی کشتی  آزاد در کرمانشاه و رویاروی جنابعالی با جوردن باروز و تقدیر کاپیتان تیم ملی آمریکا از شما صحبت کنید؟

برگزاری رقابت های کشتی  آزاد جام جهانی در کرمانشاه اتفاق بزرگی است و حضور تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا هم با توجه به رویکردی که ترامپ داشت و اهانتی که به مردم هفت کشور کرده بود و محدودیت هایی که می خواست اعمال کند ،یک مقداری زیر سوال رفته بود.با توجه به اینکه فرمان ترامپ را یک قاضی آمریکایی تعلیق کرد و از آن سو رییس اتحادیه جهانی کشتی  و رییس فدراسیون کشتی  امریکا هم بصورت جداگانه تقاضا کردند که این مشکل را حل کنیم و از طرفی آنها نیز تصمیم گیری شخص ترامپ را محکوم کردند به این نتیجه رسیدیم که با توجه به خواست عمومی مردم آمریکا و ورشکاران این کشور و البته درخواست های اتحادیه جهانی کشتی  و فدراسیون آمریکا ،ویزای تیم ملی کشتی  آزاد آمریکا را صادر کنیم و همه این اتفاقات باعث شد که حضور آمریکا با توجه بیشتری همراه شود و این احوالپرسی سرپایی اتفاقی با جوردن باروز هم از این جهت جالب بود.

با توجه به این محدودیت های توهین آمیز دولت آمریکا حضور تیم ملی کشتی  آزاد این کشور و استقبال خوب چه پیامی برای دنیا دارد؟

ما مردمی هستیم که فرهنگ و تمدن کهن 10 هزار ساله داریم ضمن آنکه باورهای ما نشات گرفته از باورهای اسلامی است که در آن نژاد ،رنگ و جنس اهمیتی ندارد و وجه تمایز محسوب نمی شود.چرا که انسان ها در برابر خدا برابرند و آنهایی که با تقواترند به درگاه خدا مقرب ترند.بنابراین مردم ایران در طول تاریخ همواره منادی حفظ حقوق همنوعان خودشان بودند .ایران سرزمینی است که همواره مظهر همزیستی مسالمت آمیز بین اقوام و ادیان مختلف بوده است.همین الان هم در ایران و در کنار مسلمانان مسیحیان به کلیسا ها و یهودیان هم به کنیسه ها می روند و همه آزادانه عبادات خودشان را انجام می دهند و هیچ مشکلی باهم ندارند .ایران مهد آزادی بوده و برای ما این مرزبندی ها ارزشی ندارند.از طرفی همانطور که آقای دکتر روحانی هم اشاره کردند زمان دیوار کشیدن بین دولت ها و کشورها خاتمه پیدا کرده است. ترامپ اگر می خواهد دیوار بین آمریکا و مکزیک بکشد یا با کشور های دیگر فاصله ایجاد کند ؛دیگر در دنیای امروز جای این تصمیمات قرون وسطایی و اختلاف افکندن بین ملت ها نیست.

آیا تعبیر دیپلماسی پینگ پنگی در کشتی  صورت گرفته است؟

اگرچه دیپلماسی پینگ پنگ در دهه هفتاد ذوب کننده یخ روابط بین آمریکا و چین بود ؛ اما آن زمان مشکلات بین دو کشور خیلی حاد بود که با اعزام یک تیم ورزشی ،عادی شدن روابط شروع شد.ما با مردم آمریکا و محافل غیر سیاسی روابطمان قطع نبوده است . این ارتباط بین مردمان ما در قالب ارتباطات فرهنگی ،اقتصادی و ورزشی به خصوص پس از برجام توسعه پیدا کرد هنوز هم آنچنان گرهی بوجود نیامده که بخواهیم بگوییم آن اتفاق دیپلماسی پینگ پنگی رخ داده و آن گره ها باز شود.در این بین متقابلا آمریکایی ها هم به تیم تیروکمان ما ویزا دادند .البته ابتدا گفتند به پنج نفر ویزا می دهیم که ما قبول نکردیم و سپس به 16 نفر ویزا دادند و اتفاقا تیم هم رفت و برای اولین بار در رده سنی جوانان 1 طلا ،2 نقره و ابرنز گرفتیم.

اگر در ادامه به تیم های ایران ویزا ندهند شما هم به تیم های ورزشی آنها ،ویزا نخواهید داد؟

ما در هر زمان متناسب با مقتضیات آن زمان تصمیم می گیریم .اینکه الان بخواهیم بگوییم ویزا می دهیم یا نه درست نیست.اول اینکه تصمیمی که آقای ترامپ گرفته تحت تاثیر دو جریان بوده است.جو تبلیغاتی زمان انتخابات رییس جمهوری آمریکا که ایشان مشاوران و اطرافیان نژادپرستی دارد و دیگری تحت تاثیر لابی صهیونیست ها است.بنابراین فضایی که با تاثیر از اطرافیان نژادپرست و لابی صهیونیست ها بوجو آمده و با توجه به انتقادهای جدی که جامعه بین الملل از این سیاست ها انجام می دهد و هم پیمانان اروپایی آمریکا هم از ترامپ انتقاد می کنند و متعرض این رویکرد رییس جمهور آمریکا هستند نکته قابل توجه و تاملیه که به احتمال قریب به یقین این رویکرد درسیاست ها استمرار پیدا نخواهد کرد چرا که ایشان نمی تواند با همه دنیا درگیر شود.پیش بینی می شود که این رویکردها تعدیل پیدا کند و منطقی شود.کاراکتر ترامپ با کاراکتر آدم سیاستمداری که بخواهد ایالت متحده آمریکا را ادره کند همخوانی ندارد و نحوه تصمیم گیریها و تحلیلها ی ترامپ متناسب با آن جایگاه نیست.

زمانی که هواپیمای ایرباس مورد اصابت موشک های ناو آمریکایی قرار گرفت ،شما معاون استاندار هرمزگان بودید و اکنون نیزوزیر ورزش و جوانان و نوع دیگر ارتباطی که با این کشور ایجاد شده است ،ارزیابی شما چیست؟

تاریخ نشان داده که اتفاقات و منازعات بین کشور های مختلف هیچ وقت دائمی و پایدار نیست.با تعویض دولت ها ؛سیاست ها و رویکردها نیز تغییر پیدا می کند و اختلافات یا کاهش می یابد و یا تشدید می شود.هیچ موقع اختلافات کشور ها ثابت و پایدار نمی ماند.

الان با توجه به عدم برخورد عقلایی رییس جمهور آمریکا ،آیا این فرصت برای ایران نیست که با رفتار عقلایی حرف هایش را به دنیا اثبات کند؟

ما سال هاست حرف ها و تحلیل ها و رویکرد های منطقی برای دنیا داریم .علت اینکه با کشورها ی 5+1 به تفاهم رسیدیم دقیقا این بود که در 30 ماه مذاکره حرف های خودمان را تفهیم کردیم و دنیا هم پذیرفت که مواضع ایران منطقیه و عقلانی است و حرفهایش مبنا دارد و باید با این نظام و حکومت تعامل برقرار کرد و به این نتیجه رسیدند 6 قطعنامه بین المللی را که خودشان برنامه ریزی کرده بودند ،لغو کردند که برای اولین بار لغو قطعنامه های شورای امنیت اتفاق افتاد.

اما تهدید های ترامپ در این عهدنامه چه معنی می دهد؟

توافق ایران با آمریکا نبوده و با 5+1 است و یک توافق جهانی محسوب می شود و هرگاه بخواهند تخطی کنند ،ما هم ابزار مقابله را داریم .             


همچنین بخوانید
۱ دیدگاه
  • مهدی تاجی پاسخ

    شما بیا اول مشکلات این فوتبال درست کن نه بلیط فروشی دست باشگاه‌ها هستش نه حق پخش تلویزیونی رو میدیدن و نه وام میدیدن مثل انگلیس فقط تو حرف زدن نفر اولین تو عمل هیچی اصلا خوش بودن مردم براتون مهم نیست اصلا جوانها براتون مهم نیستن والله این چه وضعشه نه زیر ساختو درست میکنن ما از سال 57به این طرف یه استادیوم سرپوشیده درست نکردیم که 100هزار نفر جا بگیره ده تا زمین تمرینی درست نکردیم که مشکلات باشگاه ها کم بشه ما باشگاه ها رو خصوصی نکردیم اینا مهمه یه باشگاه ما ورزشگاه نداره اگر هم دارن از دولت هستش و اسمش فقط خصوصی هستش در عمل نه ما هنوز دستگاه های مدرن رو برای ریکاوری و... نداریم اقای سلطانی فر این آخرین سال حضور شماست و شما برای رای اومدی تا روحانی بمونه وگرنه شما هم براتون ما جونها مهم نیستیم فقط دنبال رای هستید ما خر نیستیم دیگه به امثال روحانی و احمدی نژاد رای نمیدیم ////روحانی از موقعی که اومد استقلال رو ضعیف کرد و مدیران نالایق رو گذاشت ما بهتون رای نمیدیم حاج فتح الله زاده رو بیارید تا ما شاید بهتون رای بدیم وگرنه برید بین مردم ببینید هیشکی ازتون راضی نیست. الانم دارید لنگی ها رو قوی میکنید که رای هواداران لنگ رو داشته باشید.

دیدگاه شما

تصویر امنیتی بالا را به صورت عددی وارد کنید
کد امنیتی صحیح نمی باشد.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.